HIY:n kevätkokous 24.4.2021 - muista ilmoittautua etukäteen!

16.3.2021

Helsingin Invalidien Yhdistyksen kevätkokous pidetään  lauantaina 24.4.2021 klo 13 yhdistyksen toimintakeskuksessa, osoitteessa Voudintie 6.

Kokouksessa käsitellään 6§ mukaiset kevätkokousasiat ja valitaan yhdistyksen ehdokkaat Invalidiliiton liittovaltuuston vaalia varten. 

Viranomaismääräysten vuoksi toivomme mahdollisimman monen osallistuvan kokoukseen  etänä. 

Ennakkoilmoittautuminen vaaditaan KAIKILTA viranomaismääräysten noudattamisen varmistamiseksi. Ilmoittaudu siis viimeistään 18.4. osoitteeseen toimisto@hiy.fi / puhelimitse: 09 7206 240. Kerro ilmoittautuessasi osallistutko paikan päällä vai etänä. Kerro myös puhelinnumerosi ja mahdollinen sähköpostisi.

Tämänhetkisten (16.3.)  kokoontumisrajoitusten vuoksi samassa tilassa saa Helsingissä olla korkeintaan kuusi ihmistä. Järjestämme kokouksen terveysturvallisesti siten, että kokoontumisrajoituksia noudatetaan. Tästä syystä etukäteisilmoittautuminen on välttämätöntä. Ilman ilmoittautumista emme voi päästää osallistujia kokoukseen.

Tarkemmat ohjeet etäyhteyden käyttöön toimitetaan niille, jotka ovat ilmoittaneet etäosallistumisesta viimeistään 18.4. osoitteeseen toimisto@hiy.fi / puhelimitse: 09 7206 240. Kokoukseen osallistutaan Teams-ohjelmalla ja mahdollinen äänestys tapahtuu eVaali-ohjelmalla. Teams-linkki ja äänestysohjeet toimitetaan niille, jotka ilmoittautuvat etäosallistujiksi. Etänä voi kaksi tai useampia henkilöä osallistua samalla koneella,  jokainen saa omat tunnukset äänestykseen. Voit tutustua äänestysohjeeseen jo etukäteen tämän sivun lopussa olevasta pdf-tiedostosta. Digipisteen Jouni Ahonen neuvoo tarvittaessa etukäteen. Ota hyvissä ajoin ennen kokouspäivää yhteys Jouniin puh. 050 564 8034 / digipiste@hiy.fi.

Kokouksessa noudatetaan voimassa olevia kokoontumisrajoituksia (ei kahvitarjoilua). Paikan päälle tulevat osallistujat jaetaan kokoontumisrajoitusten mukaisesti saliin ja kerhohuoneelle, johon järjestetään videoyhteys saliin. Paikan päällä suoritetaan äänestys tuttuun tapaan paperilla ja äänet lasketaan yhteen sähköisessä järjestelmässä annettujen äänien kanssa. Etä-äänestykseen osallistuvien tunnistautuminen tapahtuu tekstiviestillä, ja kummallakin tavalla suoritetussa äänestyksessä vaalisalaisuus säilyy, eikä yksittäisen jäsenen ääniä yksilöidä mitenkään.